Amasya Havadis

12 yaşındaki Emir’den tek kişilik halk oyunu gösterisi

AMASYA’DA YAŞAYAN 12 YAŞINDAKİ EMİR SERTUĞ EMİROĞLU, TEK KİŞİLİK HALK OYUNU GÖSTERİSİ HAZIRLAYIP GÖRÜNTÜLERİNİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI. MÜZİK EŞLİĞİNDEKİ GÖRÜNTÜLERDE YÖRESEL OYUNLARIN YANI SIRA ŞEHZADELER ŞEHRİNİN TARİHİ VE KÜLTÜREL GÜZELLİKLERİ DE YANSITILDI.

12 yaşındaki Emir’den tek kişilik halk oyunu gösterisi
154 views
14 Mayıs 2021 - 11:10

Amasya’da yaşayan 12 yaşındaki Emir Sertuğ Emiroğlu, tek kişilik halk oyunu gösterisi hazırlayıp görüntülerini sosyal medyada paylaştı. Müzik eşliğindeki görüntülerde yöresel oyunların yanı sıra şehzadeler şehrinin tarihi ve kültürel güzellikleri de yansıtıldı.

Öğrenim gördüğü Abdurrahman Kamil Ortaokulu’nun dahil olduğu ‘Sanal kültür köprüleri’ projesi kapsamında derlenen görüntülerin hazırlanmasına öğretmeni Saliha Sarıkaş ve ailesinin de desteği olduğunu anlatan Emiroğlu, “Amacım Amasya oyunlarının öğretilmesi, şehrimizin tarihi, kültürel ve turistik mekanlarının tanıtımına katkı sağlamaktır” dedi.

Öğrendiği oyunları korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bulunduğu evinde çalışmaya devam eden başarılı öğrenci, arkadaşlarının ve Türkiye’nin bayramını bu renkli görüntülerle kutladığını söyledi.

Halk oyunları eğitmeni İbrahim Emiroğlu da oğlunun sergilediği ‘Simsim’, ‘Yanlama’ ve ‘Kasap’ adlı oyunların yöreye ait binlerce yıllık kültür hazineleri olduğunu vurguladı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.