Amasya Havadis

Ak pelikanlar göç hazırlığına kanat çırpıyor

AMASYA’NIN SULUOVA İLÇESİNDEKİ YEDİKIR BARAJ GÖLÜ’NDE ÜREME DÖNEMİNİ TAMAMLAYAN AK PELİKANLAR VE GÖÇMEN ANAÇ KUŞLAR, BÜYÜTTÜKLERİ YAVRULARIYLA KANAT ÇIRPARAK SONBAHARDA AFRİKA KITASINA YAPACAKLARI GÖÇÜN HAZIRLIKLARINA BAŞLADI.

Ak pelikanlar göç hazırlığına kanat çırpıyor
144 views
11 Ağustos 2021 - 16:10

Amasya’nın Suluova ilçesindeki Yedikır Baraj Gölü’nde üreme dönemini tamamlayan ak pelikanlar ve göçmen anaç kuşlar, büyüttükleri yavrularıyla kanat çırparak sonbaharda Afrika kıtasına yapacakları göçün hazırlıklarına başladı.

Yaban hayatın sürmesi için koşulların en uygun olduğu ender güzergahlardan olan ve Yedi Kuğular Kuş Cenneti olarak da bilinen baraj gölünde 100’den fazla kuş türü yaz döneminde konaklıyor. Suların yer yer çekildiği göl, özellikle de ak pelikanların üreme alanı olarak konuşlandıkları Türkiye’deki iki sulak alandan biri olarak biliniyor.

En son 17 yıl önce yuva kurduğu Anadolu’da nesli tükenme tehlikesinde olan Telli Turna çifti ve bu yıl doğan yavruları bölgede kuş gözlemcileri tarafından görüntülendi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.