Amasya Havadis

Amasya çiftçisine 40 binden fazla ceviz ve kuşburnu fidanı desteği

AMASYA’DA ÇİFTÇİLERE DEVLET DESTEĞİYLE 40 BİNDEN FAZLA SAYIDA CEVİZ VE KUŞBURNU FİDANI DAĞITIMI YAPILDI. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, DOKAP VE AMASYA İL ÖZEL İDARESİ TARAFINDAN DESTEKLENEN YÜZDE 75 HİBE KATKILI İKİ PROJENİN TOPLAM TUTARI 875 BİN LİRAYI BULUYOR. AMASYA VALİLİĞİ’NİN UYGULADIĞI İKİ PROJE KAPSAMINDA 25 BİN 600 ADET CEVİZ FİDANI VE 15 BİN ADET KUŞBURNU FİDANI AMASYA İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ’NDE DÜZENLENEN PROGRAMDA ÇİFTÇİLERE TESLİM EDİLDİ.

Amasya çiftçisine 40 binden fazla ceviz ve kuşburnu fidanı desteği
216 views
21 Aralık 2021 - 11:10

Amasya’da çiftçilere devlet desteğiyle 40 binden fazla sayıda ceviz ve kuşburnu fidanı dağıtımı yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, DOKAP ve Amasya İl Özel İdaresi tarafından desteklenen yüzde 75 hibe katkılı iki projenin toplam tutarı 875 bin lirayı buluyor. Amasya Valiliği’nin uyguladığı iki proje kapsamında 25 bin 600 adet ceviz fidanı ve 15 bin adet kuşburnu fidanı Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen programda çiftçilere teslim edildi.

Çiftçilere fidanlarını veren Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Çiftçilerimizin bu fidanlara çocuğu gibi, evindeki hayvanı, elindeki bir değeri gibi bakması gerekiyor. Eğer miras olarak bakarsak dilediğimiz sonuçları alamayız. Bunlar sizden sonraki kuşaklara devredilecek emanet” dedi.

Tarımsal verilere bakıldığında kentteki ceviz ağaçlarındaki verimliliğin yüzde 40 oranında düşük olduğuna dikkat çeken Vali Masatlı, “350 bin ceviz ağacımızın 210 bininden meyve alabiliyoruz. Yüzde 40 ağaçlarımızdan verim alamıyoruz. Bizim bu fidanların tamamından verim almamız gerekiyor ki biz buradaki üretimi büyütelim. Ülkemizin üretimini büyütelim ve ülkemizin gayri safi tarımsal hasılasını da artıralım” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki hükümetler döneminde tarımsal alanlarda çok önemli mesafeler alındığına değinen Masatlı, “Desteklemelerden tutun, tarımda mekanizasyona, teknik çalışmalara ve diğer taraftan verimliliğin üst seviyelere taşınması için pek çok projeye imza atıldı. Ulusal ölçekteki bu çalışmalara bizlerin de yerel ölçekte her bakımdan destek olmamız gerekiyor. Bu maksatla haftalardır çeşitli fidanların dağıtımını yapmaktayız” şeklinde konuştu.

Törene, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Celil İnce, İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ile diğer yetkililer de katıldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.