Amasya Havadis

Amasya İl Sağlık Müdürü Nergiz: “Beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişi en az 6 kişinin hayatını kurtarabilir”

3-9 KASIM ORGAN VE DOKU BAĞIŞI HAFTASI DOLAYISIYLA YAPTIĞI AÇIKLAMADA TÜRKİYE’DE ORGAN VE DOKU NAKLİ BEKLEYEN HASTALARIN SAYISININ HER GEÇEN GÜN ARTTIĞINI BELİRTEN SAĞLIK MÜDÜRÜ NERGİZ, “ÖZELLİKLE KALP VE KARACİĞER NAKLİ BEKLEYEN HASTALAR UYGUN ORGAN BULUNAMAMASI NEDENİYLE HAYATLARINI KISA SÜRE İÇİNDE KAYBETMEKTEDİRLER. İLERİ KALP, KARACİĞER VE BÖBREK YETMEZLİĞİ OLAN HASTALARDA SAĞLIKLI BİR YAŞAM SADECE ORGAN NAKLİ İLE MÜMKÜNDÜR. BUGÜN ÜLKEMİZDE BÖBREK BEKLEYEN YAKLAŞIK 40 BİN BÖBREK HASTASI BULUNMAKTADIR” DİYE KONUŞTU.

Amasya İl Sağlık Müdürü Nergiz: “Beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişi en az 6 kişinin hayatını kurtarabilir”
169 views
03 Kasım 2021 - 13:10

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, “Beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişi yapılan organ bağışıyla en az 6 kişinin hayatını kurtarıp o kişilere ikinci bir şans verebilir” dedi.

3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada Türkiye’de organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığını belirten Sağlık Müdürü Nergiz, “Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatlarını kısa süre içinde kaybetmektedirler. İleri kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda sağlıklı bir yaşam sadece organ nakli ile mümkündür. Bugün ülkemizde böbrek bekleyen yaklaşık 40 bin böbrek hastası bulunmaktadır” diye konuştu.

Kentteki bir AVM’de açılan standı ziyaret edenlere verdiği bilgilerde yurt genelinde organ bağışlarının henüz istenilen seviyeye ulaşamadığına değinen Nergiz, “İlimizde 2013 yılında 171 bağış varken şu an toplamda 2 bin 89 bağış sayısına ulaşılmıştır. Amacımız insan yaşamı için büyük önem arz eden organ bağışı konusunda duyarlılığı artırmak, insanları bu konuda bilgilendirmek ve böylece organ bağışı bekleyen hastalarımıza bir umut ışığı olmaktır. Bırakacağınız en güzel miras, hayatta iken yapacağınız organ bağışıdır” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.