Amasya Havadis

Amasya Üniversitesi’nde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve uyum süreci anlatıldı

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN GELİŞİMLE KAMU KURUMLARINDA BİR GÖREVİN VEYA BİR HİZMETİN YERİNE GETİRİLMESİNDE KİŞİSEL VERİLERİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU VE ARTIK VERİNİN ELDE EDİLMESİ, İŞLENMESİYLE DEPOLANMASINDA HER GEÇEN GÜN ARTIŞ GÖRÜLDÜĞÜNÜ BELİRTEN REKTÖR PROF. DR. SÜLEYMAN ELMACI, BİLGİLENDİRME TOPLANTISI SONUCUNDA KİŞİSEL VERİLERİN NELER OLDUĞUNU KİŞİSEL VERİLERİN NASIL KORUNACAĞINI VE SÖZ KONUSU KANUNA UYUM SÜRECİNDE KURUMUMUZUN YERİNE GETİRMESİ GEREKEN YÜKÜMLÜLÜKLERİ ELE ALACAKLARINI, BUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKENLERLE İLGİLİ BİR YOL HARİTASI ÇİZECEKLERİNİ SÖYLEDİ.

Amasya Üniversitesi’nde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve uyum süreci anlatıldı
217 views
07 Kasım 2020 - 13:50

Amasya Üniversitesi’nde, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve uyum süreciyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İç Denetçisi Erkan Güneş tarafından üniversite üst yönetimine 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun amacı ve uyum sürecinde kamu kurumları tarafından yapılması gerekenler hakkında bilgiler verildi. 2016 yılından itibaren yürürlüğe giren ve önemli hükümler içeren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile kurumlar tarafından ilgili kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması, kişisel verilerin gizliliğinin sağlanması ve uyulması gereken esaslar anlatılmış olup bu yükümlülüklere uyulmadığı zaman kurumların karşılaşacağı idari yaptırımlar ile alınması gereken tedbirler katılımcılara aktarıldı.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimle kamu kurumlarında bir görevin veya bir hizmetin yerine getirilmesinde kişisel verilerin önemli olduğunu ve artık verinin elde edilmesi, işlenmesiyle depolanmasında her geçen gün artış görüldüğünü belirten Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı, bilgilendirme toplantısı sonucunda kişisel verilerin neler olduğunu, kişisel verilerin nasıl korunacağını ve söz konusu kanuna uyum sürecinde kurumun yerine getirmesi gereken yükümlülükleri ele alacaklarını, bundan sonra yapılması gerekenlerle ilgili bir yol haritası çizeceklerini söyledi.

Amasya Üniversitesi Senato Odasında yapılan toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Önder Duman, Prof. Dr. Halil Apaydın, Prof. Dr. Recep Kürkçü, Genel Sekreter Hasan Özyurt, Genel Sekreter Yardımcıları Çetin Alpaslan, Duran Çuhadar, Bilgi İşlem Daire Başkanı Metin Taşkın, Av. Cemile Eda Taştan ile İç Denetçi Erkan Güneş de katıldı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.