Amasya Havadis

Amasya’da kirazlar yarıştı: Birinciye 3 bin TL ödül

ŞEHZADELER ŞEHRİ AMASYA’DA DÜZENLENEN 12-22 HAZİRAN ULUSLARARASI ATATÜRK KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ KAPSAMINDA KİRAZ TEŞVİK YARIŞMASI YAPILDI, BAŞARILI ÜRETİCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ. 46 YARIŞMACI ARASINDA BİRİNCİLİĞİ KAZANAN SELMA GİDER 3 BİN LİRALIK PARA ÖDÜLÜ ALDI.

Amasya’da kirazlar yarıştı: Birinciye 3 bin TL ödül
184 views
18 Haziran 2021 - 19:10

Şehzadeler şehri Amasya’da düzenlenen 12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında kiraz teşvik yarışması yapıldı, başarılı üreticiler ödüllendirildi. 46 yarışmacı arasında birinciliği kazanan Selma Gider, 3 bin liralık para ödülü aldı.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, kentin 35 bin ton kiraz yetiştiriciliğiyle Türkiye’de 7. sırada bulunduğunu söyledi. Uygulanan projeler ve fidan desteğiyle üretimin her geçen yıl çoğalmasının sağlandığını belirten Masatlı, ürün kalitesinin 10-15 yıl öncesine göre önemli oranda artarak değişim gösterdiğini vurguladı. Masatlı, “Son 1 yılda 26 bin dekarı geçen kiraz üretim sahamıza, yaptığımız çalışmalar sonucu 390 dekarlık bir alan ilave ettik. Bu çalışmalardaki amacımız çiftçilerimizin daha çok gelir elde etmesi ve hayat standartlarının artmasıdır” dedi.

Üretilen kirazların yüzde 20’sinin yurt dışına ihraç edilebildiğine değinen Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin de, “Sürekli projeler yaparak ihracata uygun kiraz çeşitlerinin oranını artırmayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün organize ettiği yarışmaya katılan 46 üretici arasından yetiştirdikleri ürünleri kriterlere göre belirlenen ilk 3 üreticiye para ödülleri verildi. AK Parti Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil, Hasan Çilez ile CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer ve Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin’in de yer aldığı programın sonunda etkinliği izleyen vatandaşlara kiraz ikram edildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.