Amasya Havadis

Amasya’da kuraklığa karşı ‘ayçiçeği’ seferberliği

AMASYA VALİLİĞİ, KURAKLIĞIN ETKİLİ OLDUĞU KENTTE SEFERBERLİK BAŞLATARAK DAHA AZ SULAMA GEREKTİREN YAĞLIK AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN PROJE HAYATA GEÇİRDİ. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NIN DA DESTEK SAĞLADIĞI PROJE İLE 55 BİN DEKARLIK ALANDA AYÇİÇEĞİ EKİMİ YAPILDI.

Amasya’da kuraklığa karşı ‘ayçiçeği’ seferberliği
60 views
07 Temmuz 2021 - 12:10

Amasya Valiliği, kuraklığın etkili olduğu kentte seferberlik başlatarak daha az sulama gerektiren yağlık ayçiçeği üretiminin geliştirilmesi için proje hayata geçirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da destek sağladığı proje ile 55 bin dekarlık alanda ayçiçeği ekimi yapıldı.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, ekimi yapılan ayçiçeği sayesinde üreticilerin ekonomik kayıplarının engellenmeye çalışılmasının yanı sıra mevcut su kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasının sağlandığını açıkladı. Yaklaşık 2,4 milyon lira bütçeli projeyle ayçiçeği rekoltesinde yüzde 37’lik artış beklendiğine değinen Vali Masatlı, mısır bitkisine göre daha az sulama gerektiren ayçiçeğinin ülkenin ihtiyaçları ve yemeklik yağ sektöründeki hâkimiyeti göz önünde alındığında kent ekonomisi ile üreticiye önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.

Amasya İl Özel İdaresi’nin sulama yatırımlarını 2021 yılında yaklaşık 8 kat artırdıklarına da işaret eden Masatlı’nın ayçiçeği ekili alanlarla Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonu’nda yaptığı incelemeye İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Yakup Türköz de katıldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.