Amasya Havadis

Başkan Sarı: “Marka şehir hedefimize giden yol akıllı şehir çözümlerinden geçiyor”

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NIN 2020-2023 AKILLI ŞEHİRLER STRATEJİ VE EYLEM PLANINI HAZIRLAYARAK İLLER BAZINDA PLANLAMA YAPTIĞINI VE SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI’NIN DA AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARINI DESTEKLEYEN ÇALIŞMALARI YÜRÜTTÜĞÜNÜ ANLATAN BAŞKAN SARI, “AKILLI ŞEHİR KAVRAMI ÇERÇEVESİNDE ALTYAPI, GÜVENLİK, ENERJİ, YÖNETİM, EĞİTİM-ÖĞRETİM, SAĞLIK, BİNA VE ULAŞIM GİBİ ALANLARDA ŞEHRİMİZİN POTANSİYELİNİ, HAREKETE GEÇİRMEK İSTİYORUZ. BU ALANDAKİ AMACIMIZ DAHA AZ MALİYETLE DAHA VERİMLİ VE ETKİLİ HİZMET SUNABİLMEKTİR. AKILLI ŞEHİR HİZMETLERİYLE İNSANLARIN HAYAT KALİTELERİNİ YÜKSELTEBİLMEK VE KOLAYLAŞTIRMAKTIR. BU ŞEKİLDE VATANDAŞLARIMIZIN REFAHINI DAHA DA YÜKSELTEBİLECEĞİMİZE İNANIYORUZ. DOLAYISIYLA ŞEHİRLEŞMENİN GEREĞİ OLAN MODERN YÖNTEMLERİ AMASYA’MIZA KAZANDIRABİLECEK, BUGÜNÜN DÜNYASINDA ŞEHİRLEŞMENİN GEREĞİNİ YERİNE GETİREBİLECEĞİZ” DİYE KONUŞTU.

Başkan Sarı: “Marka şehir hedefimize giden yol akıllı şehir çözümlerinden geçiyor”
187 views
28 Kasım 2020 - 11:01

Amasya Akıllı Şehir Stratejisi ve Eylem Planı’nı şehrin geleceği için istediklerini belirten Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Marka şehir olmak hedefimize giden yol akıllı şehir çözümlerinden geçiyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2020-2023 Akıllı Şehirler Strateji ve Eylem Planını hazırlayarak iller bazında planlama yaptığını ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da akıllı şehir uygulamalarını destekleyen çalışmaları yürüttüğünü anlatan Başkan Sarı, “Akıllı şehir kavramı çerçevesinde altyapı, güvenlik, enerji, yönetim, eğitim-öğretim, sağlık, bina ve ulaşım gibi alanlarda şehrimizin potansiyelini, harekete geçirmek istiyoruz. Bu alandaki amacımız daha az maliyetle daha verimli ve etkili hizmet sunabilmektir. Akıllı şehir hizmetleriyle insanların hayat kalitelerini yükseltebilmek ve kolaylaştırmaktır. Bu şekilde vatandaşlarımızın refahını daha da yükseltebileceğimize inanıyoruz. Dolayısıyla şehirleşmenin gereği olan modern yöntemleri Amasya’mıza kazandırabilecek, bugünün dünyasında şehirleşmenin gereğini yerine getirebileceğiz” diye konuştu.

Marka şehir olmak hedefine giden yolun akıllı şehir çözümlerinden geçtiğini vurgulayan Mehmet Sarı, “Akıllı şehircilik enerji yönetimi, sıfır atık, perakende ticaret, ulaştırma, güvenlik, eğitim ve sağlık gibi pek çok alanda bize yenilikçi çözümler sunuyor. Amasya Belediyesi olarak yapacağımız çalışmaları vatandaşımızın ihtiyacına göre şekillendirme ve yaşamlarını kolaylaştıran en iyi uygulamaları hayata geçirme fırsatı sunuyor. Kültür ve turizm açısından daha cazip bir şekilde şehrin potansiyelini harekete geçirme, belediyemizin hizmetlerini daha akılcı ve verimli sunma şansı veriyor. Çözüm üretme, sorun çözme ve bunları yaparken uygun maliyet politikaları oluşturmanın yollarını açıyor. Bu yolların arayışında ise bunu sadece bir teknoloji transferi olarak değil şehrimizin ve milletimizin kimliğine, değerlerine, kültürüne ve geçmişine yakışır, fikri bir altyapı ile yapmamızı sağlıyor. Biz bu açıdan başlatmış olduğumuz akıllı şehir serüvenini önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

Video konferans yoluyla ikincisi gerçekleştirilen Akıllı Şehirler Ortak Akıl toplantısında Prof. Dr. Çiğdem Varol ve Dr. İsmail Bebek’in sunumlarının ardından belediye birim yöneticileriyle de görüş alışverişinde bulunan Sarı şöyle devam etti; “Amasya Akıllı Şehir Stratejisi ve Eylem Planını oluşturmayı şehrimizin geleceği için istiyoruz. Bu çalışmanın sonunda Amasya yerel akıllı şehir strateji belgesini, yerel akıllı şehir yol haritası belgesini, izleme ve değerlendirme mekanizması belgesini, risk yönetimi mekanizmasını, Amasya Belediyesi Akıllı Şehir Programını sizlerin destek ve gayretleri ile hazırlamış olacağız. Bu noktada belediye başkanı olarak benim, yöneticilerimin ve her kademede çalışanlarımın çabaları kadar sizin de bu konuya çalışırken göstereceğiniz ihtimam ve işinizi gönül vererek yapacak olmanız son derece önem arz etmektedir. Bu projenin başarıyla sonuçlanacağına inancım tamdır.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.