Amasya Havadis

Elma diyarı Amasya’nın ‘yeni sarı altını’ cennet hurması

TÜRKİYE’NİN ELMA DİYARI AMASYA CENNET HURMASI DEPOSU OLMA YOLUNDA DA İLERLİYOR. BU YIL 600 TONDAN FAZLA REKOLTENİN BEKLENDİĞİ VİTAMİN DEPOSU MEYVE DALINDA KİLOSU 3 LİRAYI BULAN FİYATIYLA DA YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜĞÜ ÜRETİCİSİ İÇİN ‘YENİ SARI ALTIN’ OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR.

Elma diyarı Amasya’nın ‘yeni sarı altını’ cennet hurması
190 views
01 Kasım 2021 - 9:10

Türkiye’nin elma diyarı Amasya cennet hurması(Trabzon hurması) deposu olma yolunda da ilerliyor. Bu yıl 600 tondan fazla rekoltenin beklendiği vitamin deposu meyve dalında kilosu 3 lirayı bulan fiyatıyla da yüzünü güldürdüğü üreticisi için ‘yeni sarı altın’ olarak değerlendiriliyor.

Yörenin meyve hangarı Ziyaret beldesinde günün ilk ışıklarıyla bahçelerin yolunu üreticiler gün boyu topladıkları hurmaları özenle seçiyor. Kabuğu soyulan meyveler ise kurutmalık için askılara asılıyor. Kurusu da kilosu 40 liradan satılıyor.

Beldelerinde 15 yıl öncesine kadar yetiştiriciliğinin az yapıldığı cennet hurmasının son yıllarda dikiminin giderek arttığını anlatan 76 yaşındaki Nadir Atıcı, “Bugünlerde dalında fiyatı 2,5 lira ile 3 lira olan cennet hurması şimdi çok değerlendi. Sarı altın gibi oldu” dedi.

Bu yıl hasadın çok verimli geçtiğini belirtiği ürünlerinin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yurdun her yanına gönderildiğine değinen Ahmet Cengiz, “Bu sene çok güzel hurma var. Daha önce böyle verim görmedim” diye konuştu.

Cennet hurmasın organik ortamda yetiştirildiğini vurgulayan Rahmi İçöz de, “İlaç vurmadığımız için masrafsız. Her yıl güzel para kazandırıyor. Sebze-meyve halinde kilosu 5 lira ile 7 lira arasındaki fiyatlardan satılıyor. Kurusu daha iyi para kazandırıyor. Kilosu 40 liradan satılıyor” şeklinde konuştu.

Ziyaret Belediye Başkanı Mehmet Uyanık ise ilde katma değerli bir ürün haline gelen hurmanın ekim alanının artmasına yönelik projeler uygulandığını işaret etti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.