Amasya Havadis

Fiyatıyla gündem olmuştu, şimdi koyunlara yediriliyor

SOĞANLARINI SATAMAYAN ÇİFTÇİLERİN ÜRÜNLERİNİ AĞILINA GETİRDİĞİNİ BELİRTEN KOYUN YETİŞTİRİCİSİ SİNAN ÜNLÜ, “SOĞANI IRMAĞA DÖKEREK İSRAF EDECEĞİMİZİ HAYVANLARIMIZA YEDİRİYORUZ” DEDİ.3 YIL ÖNCESİNE KADAR PAZAR VE MARKETLERDE ADETA VATANDAŞIN CEBİNİ YAKAN FİYATLARDA SATILMASIYLA UZUN SÜRE GÜNDEMDE KALAN KURU SOĞAN, ÜRETİMİNİN EN FAZLA YAPILDIĞI İLLERDEN OLAN AMASYA’NIN SULUOVA İLÇESİNDE BU YIL AZALAN TÜKETİM NEDENİYLE ÇİFTÇİNİN ELİNDE KALDI.

Fiyatıyla gündem olmuştu, şimdi koyunlara yediriliyor
227 views
08 Şubat 2021 - 9:10

Geçen yıllarda kilosu 10 liraya varan fiyatlarda satılması nedeniyle ülke gündeminde tartışılan kuru soğan bugünlerde düşen tüketimi dolayısıyla depolarda çürümeye yüz tuttu, koyunlara yem oldu.

3 yıl öncesine kadar pazar ve marketlerde adeta vatandaşın cebini yakan fiyatlarda satılmasıyla uzun süre gündemde kalan kuru soğan, üretiminin en fazla yapıldığı illerden olan Amasya’nın Suluova ilçesinde bu yıl azalan tüketim nedeniyle çiftçinin elinde kaldı. 1990’lı yıllarda büyük kazanç sağlaması dolayısıyla ‘Kırmızı altın’ diye adlandırılan soğanı bu yılda umutla yetiştiren ancak korona virüs (Kovid-19) salgınının da etkisiyle düşen tüketimi nedeniyle hüsrana uğrayan çiftçiler ürünlerini derelere döküp kirliliğe yol açmamak için hayvanlarına yedirmeye başladı.

Soğanlarını satamayan çiftçilerin ürünlerini ağılına getirdiğini belirten koyun yetiştiricisi Sinan Ünlü, “Soğanı ırmağa dökerek israf edeceğimizi hayvanlarımıza yediriyoruz” dedi.

100 koyunluk sürüsünün iki günde bir römork dolusu soğan tükettiğine değinen Ünlü, hayvanlarının sağlığına faydalı olduğuna inandığını ayrıca yemden de tasarruf elde ettiğini söyledi.

Çiftçilerden Barbaros Keklik de, “Çiftçinin hiçbir ürünü maalesef para etmiyor. Pazar bulamıyoruz. Sürekli ithal ürün geliyor. Hayvancılıkta da durum aynı” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.