Amasya Havadis

İl afet ve acil durum koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı

TÜRKİYE’NİN BULUNDUĞU COĞRAFYA İTİBARİYLE SIK SIK DOĞAL AFETLERLE KARŞI KARŞIYA KALDIĞINI VURGULAYAN VALİ MASATLI, “BÖLGEMİZ BİNLERCE YILDIR DOĞAL AFETLERLE İLGİLİ BÜYÜK SIKINTILAR ÇEKMİŞTİR. 1999 YILINDA YAŞADIĞIMIZ BÜYÜK MARMARA DEPREMİYLE ÜLKEMİZİN BU KONUDAKİ EKSİKLİKLERİ DE ORTAYA ÇIKMIŞTIR. O DÖNEMDE MAALESEF YAPI STOKUMUZ DEPREME DAYANIKLILIK AÇISINDAN İYİ BİR DURUMDA DEĞİLDİ. BU DEPREM NETİCESİNDE BİNLERCE İNSANIMIZI KAYBETMEKLE BERABER TELAFİSİ YILLAR ALACAK EKONOMİK ZARARA DA UĞRADIK. BU ACI TECRÜBENİN ARDINDAN DEVLETİMİZ DOĞAL AFETLERE HAZIRLIK BAKIMINDAN BÜYÜK BİR YAPILANMA VE MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİRDİ. SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ÇALIŞMALARLA BU ALANDA ÖNEMLİ MESAFELER ALINDI. BU GELİŞMELERİN ARDINDAN DEPREM, SEL VE ÇIĞ GİBİ DOĞAL AFETLERE DEVLETİMİZİN GÖSTERDİĞİ REAKSİYON VE AFET SONRASI YÖNETİMİ BU ALANDA NE DENLİ GELİŞMELER KAYDETTİĞİMİZİN EN AÇIK GÖSTERGESİDİR” DİYE KONUŞTU.

İl afet ve acil durum koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı
166 views
28 Ocak 2021 - 17:50

Amasya’da il afet ve acil durum koordinasyon kurulu toplantısı Vali Mustafa Masatlı’nın başkanlığında yapıldı.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafya itibariyle sık sık doğal afetlerle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Vali Masatlı, “Bölgemiz binlerce yıldır doğal afetlerle ilgili büyük sıkıntılar çekmiştir. 1999 yılında yaşadığımız Büyük Marmara Depremiyle ülkemizin bu konudaki eksiklikleri de ortaya çıkmıştır. O dönemde maalesef yapı stokumuz depreme dayanıklılık açısından iyi bir durumda değildi. Bu deprem neticesinde binlerce insanımızı kaybetmekle beraber telafisi yıllar alacak ekonomik zarara da uğradık. Bu acı tecrübenin ardından devletimiz doğal afetlere hazırlık bakımından büyük bir yapılanma ve mevzuat değişikliği gerçekleştirdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde gerçekleştirdiği çalışmalarla bu alanda önemli mesafeler alındı. Bu gelişmelerin ardından deprem, sel ve çığ gibi doğal afetlere devletimizin gösterdiği reaksiyon ve afet sonrası yönetimi bu alanda ne denli gelişmeler kaydettiğimizin en açık göstergesidir” diye konuştu.

2011 yılında Van’da gerçekleşen deprem sonrası devletin tüm birimleriyle kısa sürede duruma hakim olup çok kısa bir süre içerisinde kentin önemli bir bölümü yeniden inşa edildiğini geçen yıl Elâzığ ilinde meydana gelen depremden bir yıl sonra depremzede ailelere konutlarının teslim edildiğini hatırlatan Masatlı, “Yalnızca kendi ülkemize değil, komşu ülkelerimiz başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan afetlere de geleneğimizin önemli bir parçası olan yardımlaşma duygusuyla hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmekteyiz. Bu seviyeye gelmemizde elbette hükümetimizin yetişmiş insan gücüne, afet yönetimine ve sağlık sistemine yaptığı yatırımların büyük payı vardır. Afetlere müdahale anlamında araç gereç ve insan gücü bakımından her türlü imkana sahibiz. Ancak burada önemli olan sahip olduğumuz bu gücü senkronize bir şekilde yönetebilmektir” ifadelerini kullandı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün sekretaryasında gerçekleşen toplantıda Garnizon Komutanı Albay Mehmet Atlı, Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin ve diğer yetkililer yer aldı.

İlin afetselliği, barınma ve toplanma alanları ile afet risklerinin azaltılması konularına ilişkin sunumların yapılmasının ardından kurul gündeminde yer alan İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda Merzifon’da afet ve acil durum yönetim merkezi kurulmasına dair gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.