Amasya Havadis

İl Sağlık Müdürü Nergiz: “Aile içi, akraba ve eş dost ziyaretleri koronavirüs bulaş riskini artırıyor”

KENTTE İLK VAKANIN GÖRÜLDÜĞÜ 17 MART TARİHİNDEN İTİBAREN AMASYA VALİLİĞİ’NİN KOORDİNESİNDE İL PANDEMİ KURULUNUN GEREKLİ TEDBİRLERİ VE DENETİMLERLE VAKA SAYILARININ KONTROL ALTINA ALINDIĞINI ANIMSATAN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ NERGİZ, “HAVALARIN SOĞUMAYA BAŞLAMASIYLA BİRLİKTE MEVSİMSEL İNFLUENZA GÖRÜLMEYE BAŞLAMASI, VATANDAŞLARIMIZIN SOSYALLEŞTİĞİ KAFE, RESTORAN GİBİ KAPALI ALANLARLA İŞYERLERİNDE SOSYAL MESAFE İLE MASKE KURALLARINA UYULMAMASI, BAZI VATANDAŞLARIMIZIN OLAYIN CİDDİYETİNİ KAVRAMAMALARI YÜKSEK SAYIDA VAKA ARTIŞLARINA SEBEP OLMUŞTUR” DEDİ.

İl Sağlık Müdürü Nergiz: “Aile içi, akraba ve eş dost ziyaretleri koronavirüs bulaş riskini artırıyor”
260 views
09 Kasım 2020 - 17:31

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, korona virüs(Kovid-19) vakalarının takibinde gördükleri önemli bir ayrıntının aile içi, eş, dost ziyaretlerinde bulaşların yüksek sayıda gerçekleşmesi olduğunu belirtti.

Kentte ilk vakanın görüldüğü 17 Mart tarihinden itibaren Amasya Valiliği’nin koordinesinde İl Pandemi Kurulunun gerekli tedbirleri ve denetimlerle vaka sayılarının kontrol altına alındığını anımsatan İl Sağlık Müdürü Nergiz, “Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte mevsimsel influenza görülmeye başlaması, vatandaşlarımızın sosyalleştiği kafe, restoran gibi kapalı alanlarla işyerlerinde sosyal mesafe ile maske kurallarına uyulmaması, bazı vatandaşlarımızın olayın ciddiyetini kavramamaları yüksek sayıda vaka artışlarına sebep olmuştur” dedi.

Vaka takiplerinde gördükleri önemli bir ayrıntının aile içi, akraba ve eş dost ziyaretlerinde bulaşların yüksek sayıda gerçekleşmesi olduğuna dikkat çeken Nergiz, “Vatandaşlarımızdan ricamız bu konuda bize destek olmaları. Akraba, eş, dost ziyaretlerini zorunlu oldukça yapmamaları, aile içinde testi pozitif çıkan varsa semptomu olsun, olmasın kendini izole etmelerini, 2-3 gün öncesi temas ettikleri kişilere bilgi verip onlarında izole olmalarını sağlamalarıdır” diye konuştu.

Testi pozitif çıkan kişilerin tedavilerine filyasyon ekiplerince evlerinde başlandığını anlatan Nergiz, “Aile ekiplerimiz ve İl Operasyon Çağrı Merkezilerimizle gerekli takiplerini yapıyoruz. Vatandaşlarımız haklı olarak tedirgin oluyorlar. Test değil hastanın kliniği daha önemli bir ayrıştırıcıdır. Test doğru zamanda yapılmadığında negatif çıkabilir. Bu da vatandaşlarımızın ‘Bende hastalık yok’ deyip izolasyonu terk etmesine ve yeni pozitif vakalara sebep olur. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın çok iyi korunmaları elzemdir. Başımızın tacı yaşlılarımızın bu dönemde önemli bir işleri olmadıkça evlerinden çıkmamalarını ve dışarıyla bağlantısı olan yakınlarına mesafeli durmalarını önemle rica ediyoruz. Vatandaş olarak durumun önemini çok iyi kavramamız gerekiyor. Pandemi savaşı tek taraflı yürütülemez. Mutlaka maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalıyız. Testi kırılmadan önce önlem alalım. Hepimizin tek isteği ve amacı bu hastalığın ülkemizi, dünyayı terk etmesidir. Sağlık en önemli hazinemizdir” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.