Amasya Havadis

Kuraklığın etkili olduğu Amasya’da çiftçilere ayçiçeği tohumu desteği

KURAKLIĞIN ETKİLİ OLDUĞU AMASYA’DA SULAMA İHTİYACI AZ OLAN ÜRÜNLERİN EKİMİNİN KARARLAŞTIRILMASI SONRASI VALİLİĞİN KOORDİNASYONUNDA UYGULANAN YAKLAŞIK 2,4 MİLYON TL BEDELLİ DESTEKLEME PROJESİ KAPSAMINDA ÇİFTÇİLERE AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILDI. AMASYA VALİSİ MUSTAFA MASATLI, İL MERKEZİ VE 5 İLÇEDE 55 BİN DEKARLIK ALANDA TOHUMLARIN TOPRAKLA BULUŞMASIYLA EKONOMİ İLE ÜRETİCİYE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAĞINI BELİRTTİ.

Kuraklığın etkili olduğu Amasya’da çiftçilere ayçiçeği tohumu desteği
208 views
09 Mart 2021 - 20:50

Kuraklığın etkili olduğu Amasya’da sulama ihtiyacı az olan ürünlerin ekiminin kararlaştırılması sonrası valiliğin koordinasyonunda uygulanan yaklaşık 2,4 milyon TL bedelli destekleme projesi kapsamında çiftçilere ayçiçeği tohumu dağıtıldı. Amasya Valisi Mustafa Masatlı, il merkezi ve 5 ilçede 55 bin dekarlık alanda tohumların toprakla buluşmasıyla ekonomi ile üreticiye önemli katkı sağlayacağını belirtti.

2020 yılı sonbaharından itibaren yağışların oldukça düşük seyretmesi sebebiyle kentin kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Vali Masatlı, “Bunun bilinciyle ilimizde kuraklığa karşı atacağımız adımları belirledik. Bu adımların bir tanesi de sulama ihtiyacı az olan ayçiçeği ekimini teşvik etmek ve desteklemektir. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleri ve İl Özel İdaremizin katkılarıyla ‘Yağlık Ayçiçeği Üretimi Geliştirme Projesini’ hayata geçiriyoruz. Dağıtımını yapacağımız ayçiçek tohumları Hamamözü ilçemiz hariç merkez ve 5 ilçemizde 55 bin dekarlık bir alanda ekilecek ve bu sayede ayçiçeği ekim alanlarımız yüzde 37 oranında artacaktır. Mısır bitkisine göre daha az sulama gerektiren ayçiçeği ülkemizin ihtiyaçları ve pazardaki hâkimiyeti göz önünde alındığında Amasya ekonomisine ve üreticisine önemli katkılar sağlayacaktır” diye konuştu.

Başkanlığında oluşturulan tarım üst kurulunun yaptığı ortak çalışmada kentin tarım alanındaki öncelikli sorununun sulama olduğunun belirlendiğini anlatan Masatlı, “Tarımda söz sahibi ülkelere baktığımızda verimli bir tarımsal sulama ağına sahip oldukların görmekteyiz. Bizde sulama sorununa öncelik vererek ilk etapta İl Özel İdaremizin sulama yatırımlarını 2021 yılında en az 4 kat arttırmayı hedefliyoruz. Bu yıl yapacağımız çalışmalarla en az 2500 hektarlık bir alanı suya kavuşturmayı planlıyoruz. Amasya’mıza her alanda büyük yatırımlar yaparak, insanımızın yaşam standartlarını yükselten başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükümetimize, bu proje özelinde Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Programa, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, AK Parti İl Başkanı Mehmet Akif Kesmekaya, Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin, diğer yetkililer ve üreticiler katıldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.