Amasya Havadis

Sokaklardaki karları toplayıp baraj gölüne taşıdılar

AMASYA’NIN ZİYARET BELDESİNDE YOL VE SOKAKLARDA BİRİKEN KARLAR SULAMA SUYUNA DÖNÜŞMESİ İÇİN YÜZEYİ BUZ TUTAN GÖLE TAŞINDI. GEÇEN YIL KURAKLIĞIN ETKİLİ OLDUĞU MEYVE DİYARI BELDEDEKİ BARAJ GÖLÜNDEN DİP YAPAN SU SEVİYESİ NEDENİYLE ARAZİLERE SU VERİLEMEMİŞTİ.

Sokaklardaki karları toplayıp baraj gölüne taşıdılar
144 views
04 Şubat 2022 - 10:10

Amasya’nın Ziyaret beldesinde yol ve sokaklarda biriken karlar sulama suyuna dönüşmesi için yüzeyi buz tutan göle taşındı. Geçen yıl kuraklığın etkili olduğu meyve diyarı beldedeki baraj gölünden dip yapan su seviyesi nedeniyle arazilere su verilememişti.

“Bir kürek dolusu karı, bir damla suyu boşa vermek istemiyoruz”

Ziyaret Belediyesi ekipleri 10 gün boyunca iş makinesi, traktör ve kamyonlarla yol ile sokaklardaki tonlarca ağırlıktaki karı toplayıp göletin kıyısına döktü. Ziyaret Belediye Başkanı Mehmet Uyanık, son 40 yılın en yoğun kar yağışından en iyi düzeyde faydalanmak istediklerini belirtti. Bunun için aralıklarla yağıp kalınlığı 70 santimi geçen karı ekiplerinin gayretli çalışmalarıyla temizlediklerini anlatan Başkan Uyanık, “Bir kürek dolusu karı, bir damla suyu boşa vermemek, göletimize su takviyesi olması için karları temizleyerek aşırı soğuklar nedeniyle yüzeyi donan göletimize taşıdık” diye konuştu.

“İnşallah sularımız şırıl şırıl, gür şekilde göletimizi dolduracak”

Geçen yıl sondaj çalışmalarıyla sulanmasına gayret ettikleri verimli arazilerde başta kiraz, elma ve cennet hurması olmak üzere çeşitli ürünlerin yetiştirilip yurdun dört bir yanına gönderildiğini anlatan Uyanık, “Sulama suyu sıkıntımız inşallah bu yıl yaşanmayacak. Çünkü bereket yağdı. Kar bol oldu. İnşallah sularımız şırıl şırıl, gür şekilde göletimizi dolduracak” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.