Amasya Havadis

Vali Masatlı: “Su kaynaklarımızı hassasiyetle korumalıyız”

SON YILLARDA DOĞAL HAYATIN VE BUNUNLA BAĞLANTILI OLARAK SU KAYNAKLARININ KARŞI KARŞIYA KALDIĞI CİDDİ TEHDİTLER OLDUĞUNA DEĞİNEN VALİ MASATLI, BU KONUDA ÖNEMLİ POLİTİKALARIN OLUŞTURULUP EYLEM PLANLARININ YAPILDIĞINA DEĞİNEREK “DÜNYANIN VE ÜLKEMİZİN GELDİĞİ NOKTAYI ÇOK ÖNEMLİ ANALİZ ETMEMİZ GEREKİYOR. ARTIK SU UĞRUNA SAVAŞLARIN YAPILDIĞI, BÜTÜN HAYATIN SU KAYNAKLARINA BAĞLANDIĞI BİR DÖNEMİ YAŞIYORUZ. DÜNYANIN DÖRTTE ÜÇÜ SULARLA KAPLI OLMASINA RAĞMEN İNSANOĞLUNUN KULLANABİLECEĞİ SU MİKTARI YÜZDE İKİLERİ, YÜZDE ÜÇLERİ GEÇMİYOR. BU YÜZDEN İNSANLARIMIZI KORUDUĞUMUZ GİBİ HAYAT KAYNAĞI OLAN SU KAYNAKLARIMIZI DA HASSASİYETLE KORUMALIYIZ” DİYE KONUŞTU.

Vali Masatlı: “Su kaynaklarımızı hassasiyetle korumalıyız”
323 views
01 Aralık 2020 - 23:50

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Yeşilırmak Havzası Havza Yönetim Heyeti Toplantısı’nda yaptığı konuşmada su kaynaklarının hassasiyetle korunması gerektiğini belirtti.

Son yıllarda doğal hayatın ve bununla bağlantılı olarak su kaynaklarının karşı karşıya kaldığı ciddi tehditler olduğuna değinen Vali Masatlı, bu konuda önemli politikaların oluşturulup eylem planlarının yapıldığına değinerek “Dünyanın ve ülkemizin geldiği noktayı çok önemli analiz etmemiz gerekiyor. Artık su uğruna savaşların yapıldığı, bütün hayatın su kaynaklarına bağlandığı bir dönemi yaşıyoruz. Dünyanın dörtte üçü sularla kaplı olmasına rağmen insanoğlunun kullanabileceği su miktarı yüzde ikileri, yüzde üçleri geçmiyor. Bu yüzden insanlarımızı koruduğumuz gibi hayat kaynağı olan su kaynaklarımızı da hassasiyetle korumalıyız” diye konuştu.

Amasya’nın da bulunduğu bölgede yaşanan kuraklığa da işaret eden Masatlı, “İnşallah Rabbimiz bizim dileklerimizi ve dualarımızı kabul eder ve rahmetiyle bizleri de mutlu eder. İçinde bulunduğumuz durumdan da su kaynaklarımızı çok iyi ve korumamız ve kullanmamız gerektiği dersini çıkartmalıyız” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Araştırma ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Yusuf Başaran tarafından yürütülen Taşkın Yönetim Planı uygulamalarının takibi ve Yeşilırmak Nehir Havza Yönetim Planı mevcut durum raporu hakkında bilgilendirme yapılması sonrası Havza Koruma Eylem Planı ve Amasya Belediyesi’nin Yeşilırmak’ta uygulamaya başladığı ‘Yeşilırmak Nehri Temizleme, Islah ve Rekreasyon Projesi’ konusunda sunum yapıldı.

Belediye Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe, bakanlık yetkilileri, DSİ yetkilileri, çeşitli kurumlardan ve çevre illerden temsilciler de katıldı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.