Amasya Havadis

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

AK Partili Karahocagil: “Ukrayna 25 yıl önce 3. büyük nükleer güçtü, bugünkü hali ortada”

SOVYETLER BİRLİĞİ’NİN DAĞILMASINDAN SONRA BAĞIMSIZLIĞINI ELDE EDEN UKRAYNA, 1994 YILINDA ATILAN İMZALARLA NÜKLEER CEPHANELİĞİNİ RUSYA’YA TESLİM EDERKEN KARŞILIĞINDA DA BAŞTA ABD VE İNGİLTERE OLMAK ÜZERE BATI’DAN GÜVENLİK GARANTİSİ ALMIŞTI. O DÖNEMDE ATILAN İMZALARI HATIRLATAN M. LEVENT KARAHOCAGİL, “BUNDAN 25 YIL ÖNCE UKRAYNA DÜNYANIN 3. EN BÜYÜK NÜKLEER GÜCÜYDÜ. NÜKLEER SİLAHSIZLANMA KARARI ALIP TÜM SİLAHLARINI ETKİSİZ HALE GETİRDİ. BU İMZALAR CLİNTON İLE KARŞILIKLI İMZALANDI. AMERİKA VE AVRUPA’NIN NÜKLEER GÜCÜ UKRAYNA’YI KORUMAK İÇİN YETERLİ DENİLDİ. BUGÜNKÜ HALİ ORTADA” DİYE KONUŞTU.

AK Partili Karahocagil: “Ukrayna 25 yıl önce 3. büyük nükleer güçtü, bugünkü hali ortada”
432 views
01 Mart 2022 - 10:10

AK Parti Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Rusya’nın işgal saldırısıyla karşı karşıya kalan Ukrayna’nın 25 yıl önce nükleer silahlara sahip bir ülke olmasına rağmen Amerika ve Avrupa’nın nükleer gücünün Ukrayna’yı korumak için yeterli olacağı düşüncesiyle nükleer silahsızlanma kararına imza attığına dikkat çekti.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını elde eden Ukrayna, 1994 yılında atılan imzalarla nükleer cephaneliğini Rusya’ya teslim ederken karşılığında da başta ABD ve İngiltere olmak üzere Batı’dan güvenlik garantisi almıştı. O dönemde atılan imzaları hatırlatan Milletvekili M. Levent Karahocagil, “Bundan 25 yıl önce Ukrayna dünyanın 3. en büyük nükleer gücüydü. Nükleer silahsızlanma kararı alıp tüm silahlarını etkisiz hale getirdi. Bu imzalar Clinton ile karşılıklı imzalandı. Amerika ve Avrupa’nın nükleer gücü Ukrayna’yı korumak için yeterli denildi. Bugünkü hali ortada” diye konuştu.

AK Parti Amasya il başkanlığında düzenlenen toplantıda Osmanlı dönemi şairlerinden Abdülhak Molla’nın, “Şayet barış istiyorsan savaşa hazır ol” sözünü hatırlatan Karahocahil, “Allah’ım Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan razı olsun. Milli Savunma sanayimizi yüzde seksenlere çıkararak sadece güçten, kuvvetten, bombadan, silahtan anlayan bu sömürücü, kan içici devletlerin karşısında dik duran Türkiye’yi bizlere kazandırdı” şeklinde konuştu.

AK Parti İl Başkanlığı görevini üstlenen Ekrem Toto’nun oluşturduğu yeni parti yönetiminin tanıtıldığı toplantıya partililerin yanı sıra AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok ve Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk de katıldı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.