Amasya Havadis

Deniz salyası oluşturan planktonlar için kritik uyarı: “2100 yılında oksijen sıkıntısı yaşayabiliriz”

MARMARA DENİZİ’NİN KARŞI KARŞIYA KALDIĞI ‘DENİZ SALYASI’ OLARAK ADLANDIRILAN VE FİTOPLANKTON DENEN BİTKİSEL CANLILARIN AŞIRI ÇOĞALIP SALGI ÜRETMESİYLE OLUŞAN MÜSİLAJIN DÜNYADAKİ YAŞAMI TEHDİT ETMESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR. HAYATİ UYARI MATEMATİKSEL MODELLEMEYLE KÜRESEL SICAKLIK ARTIŞI VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN GELECEKTEKİ ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA YAPAN AMASYA ÜNİVERSİTESİ MATEMATİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. YADİGÂR ŞEKERCİ FIRAT’TAN GELDİ.

Deniz salyası oluşturan planktonlar için kritik uyarı: “2100 yılında oksijen sıkıntısı yaşayabiliriz”
170 views
09 Haziran 2021 - 13:10

Marmara Denizi’nin karşı karşıya kaldığı ‘deniz salyası’ olarak adlandırılan ve fitoplankton denen bitkisel canlıların aşırı çoğalıp salgı üretmesiyle oluşan müsilajın dünyadaki yaşamı tehdit etmesinden endişe ediliyor.

Hayati uyarı matematiksel modellemeyle küresel sıcaklık artışı ve iklim değişikliğinin gelecekteki etkileri üzerine araştırma yapan Amasya Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yadigâr Şekerci Fırat’tan geldi. Atmosferde bulunan tüm oksijenin yüzde 50’den fazlasını üreten planktonların küresel sıcaklık artışı, iklim değişikliği ve atıklar nedeniyle kirlilikle karşı karşıya kaldığını anlatan Doç. Dr. Yadigâr Şekerci Fırat, “Eğer bu hızla gidilirse 2100 yılında atmosferik oksijen seviyesinde çeşitli sıkıntılar yaşayacağımız noktasında tahminlerimiz var” dedi.

Çalışmasını Rus bilim adamı Prof. Dr. Sergei Petrovskii’nin danışmanlığında gerçekleştiren Doç. Dr. Fırat, “2100 yılında oksijen tükeniyor dediğimizde oksijen bir anda bitecek diye bir şey yok. Küresel ısınma ve iklim değişikliğindeki çeşitli faktörleri elimine edebilirsek bu senaryoyu tersine çevirebiliriz. Örneğin bu karbondioksit emisyonu olabilir. Marmara Denizinde karşılaştığımız çevresel problem olan müsilaj konusu olabilir. Eğer çeşitli önlemlerimizi alırsak 2100 yılında karşılaşacağımızı simüle ettiğimiz, matematiksel model olarak öngördüğümüz yapıyı geri çevirebiliriz” diye konuştu.

İç deniz olan Marmara Denizi’nin fitoplanktonların çoğalması için uygun ortam oluşturduğunun altını çizen Fırat, “Marmara’ya dökülen endüstriyel ve evsel atıklar bir şekilde parçalanmaya uğruyor. Sudaki oksijeni çekiyor. Oradaki canlılık bitiyor. Bu bize Türkiye’de verilmiş ekolojik bir sinyal. İtalya bununla birkaç ay önce karşılaştı. İtalya’nın kıyılarının bundan arınması ortalama 5 ayı buldu. Atıkları azaltabilmeyi başarabilirsek, denize döktüğümüz suyu arıtabilirsek fitoplanktonlar besin alamayacaklar. Dolayısıyla bu derece de büyüyemeyecekler ve bu şekilde bir patlama yaşanmayacak. Doğa kendisini düzenleyecek” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.