Amasya Havadis

Tilkiye “kardeş” diye seslenmesiyle gündeme gelen çiftçi teşekkür belgesine sevinemedi

AMASYA’DA KÜMESİNE GİREN TİLKİYE “TİLKİ KARDEŞ LÜTFEN. KENDİNE BİR ŞEY YAPACAKSIN” DİYE SESLENDİĞİ GÖRÜNTÜLERLE YÜREKLERİ ISITAN ÇİFTÇİ SEYFİ İKZEK, YÖREDEKİ BİRÇOK ÇİFTÇİ GİBİ TARIM KREDİ KOOPERATİFİ’NE OLAN BORCU DOLAYISIYLA KARA KARA DÜŞÜNDÜĞÜ İÇİN HAYVANSEVERLERİN GÖNDERDİĞİ TEŞEKKÜR BELGESİNE BİLE SEVİNEMEDİ.

Tilkiye “kardeş” diye seslenmesiyle gündeme gelen çiftçi teşekkür belgesine sevinemedi
178 views
04 Şubat 2021 - 9:40

Amasya’da kümesine giren tilkiye “Tilki kardeş lütfen. Kendine bir şey yapacaksın” diye seslendiği görüntülerle yürekleri ısıtan çiftçi Seyfi İkzek, yöredeki birçok çiftçi gibi Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borcu dolayısıyla kara kara düşündüğü için hayvanseverlerin gönderdiği teşekkür belgesine bile sevinemedi.

Amasya merkeze bağlı Büyük Kızılca köyünde yaşayan evli ve 3 çocuk babası İkzek’in 10 gün önce tavuklarından sesler gelmesi üzerine hızla gittiği kümesinde kendisini görünce paniğe kapılıp toprağı eşelemeye çalışan bir tilkinin dışarı çıkmasını sağladığı görüntüleri büyük beğeni topladı. Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın teşekkür belgesi gönderdiği İkzek, “Ona kıyamazdım. Tilki de avlanma hissi var. Onun için kümesine sahip çıkacaksın” dedi.

Bugünlerde köylülerinin ve civardaki köylerde yaşayanların Tarım Kredi Kooperatifine olan borçları dolayısıyla sıkıntılar yaşadıklarını belirten İkzek, “Benim ve oğlumun 400 bin TL’nin üstünde borcu var. Borcumuza itiraz etmiyoruz. Hiçbir çiftçi etmiyor. Faizlerin, haksız faizlerin silinip takside bölünmesini istiyoruz” diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde seralarında toprakla buluşturacakları domates fidelerinin tanesini 5 TL’den alacaklarına değinen İkzek, bu şartlarda bin bir emekle yetiştirecekleri ürünlerinden kazanç sağlamadığı takdirde borçlarını ödemenin asla mümkün olamayacağını söyledi.

Yöredeki köylerde yaşayan çiftçiler geçen 27 Kasım’da merkeze bağlı Büyük Kızılca köyündeki Tarım Kredi Kooperatifi şubesi önünde bir araya gelerek kredilerin faiziyle birlikte ödenemeyecek boyuta gelmesi nedeniyle çok sayıda traktörün haczedilmesine pankartlarla tepki göstermişti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.