Amasya Havadis

Amasya çiftçisine kiraz fidanı desteği

TÜRKİYE’DEKİ KİRAZ ÜRETİMİNİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ÖNEMLİ KENTLERDEN AMASYA’DA AMASYA VALİLİĞİ’NİN HİMAYESİNDE İL ÖZEL İDARESİ İLE İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ İŞBİRLİĞİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEN PROJE KAPSAMINDA ÇİFTÇİLERE 19 BİN 500 ADET KİRAZ FİDANI DAĞITILDI.

Amasya çiftçisine kiraz fidanı desteği
204 views
18 Aralık 2020 - 19:00

Türkiye’deki kiraz üretiminin gerçekleştirdiği önemli kentlerden Amasya’da Amasya Valiliği’nin himayesinde İl Özel İdaresi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında çiftçilere 19 bin 500 adet kiraz fidanı dağıtıldı.

Amasya denince akla meyveciliğin gelmekte olduğunu belirten Vali Mustafa Masatlı, “Geçmiş yıllarda bu alanda pek çok çalışma hayata geçirilmiştir. Bizde bu çıtayı daha yukarılara taşımak için çeşitli çalışmalar yapmaktayız” dedi.

Dünyanın gıpta ederek baktığı Anadolu topraklarında yapılan üretimle ekonomiye can verildiğini belirten Vali Masatlı, “Dünyada iyi bir tarım ülkesi olarak gösteriliyoruz. Yeni dünya düzeninde ülkeler kendi kendine yetebilen, gıda arzı bakımından dışa bağımlı olmayan bir konuma gelmek istiyorlar. Son yıllarda Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında hükümetimiz bütün alanlarda olduğu gibi tarım alanında da önemli başarılara imza atmıştır. Bu başarıların yanı sıra teknik personelinden ekipmanına, tohumdan gübresine, hibe desteğinden teşvike kadar farklı alanlarda tarım sektörümüz ve çiftçimiz için çaba sarf edilmektedir” diye konuştu.

2023 hedefleri doğrultusunda tarım ve diğer alanlarda Amasya için belirlenen hedefleri gerçekleştirmek için çalıştıklarına değinen Masatlı, “Bugün hayvancılıkta ülkemiz ortalamasına göre iyi bir konumdayız. Tarımda ise ülkemiz genelinde şeker pancarı tohumunda birinci, kuru soğanda ikinci, Amasya elmasında üçüncü, bamya ve salatalık dahil çeşitli ürünlerde de beşinci sırada yer almaktayız. Ülke olarak dünyada söz sahibi olmak için daha çok üretmemiz ve ürünlerimizi dünya pazarlarına sunmamız gerekmektedir. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefimiz ancak bu şekilde gerçekleşecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde bakanlıklarımız, kamu kurumlarımız ve özel sektörümüzle bunu hep birlikte başaracağız” şeklinde konuştu.

Projeye yaklaşık 350 bin lira harcandığını anlatan İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin de iç ve dış piyasaya pazarlanan kiraz miktarını artırmak ve tarım şehri Amasya’ya daha fazla katma değer sağlamak için çalışmaya devam ettiklerini vurguladı.

Programa, AK Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Akif Kesmekaya, İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Erarslan ve diğer yetkililer de katıldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.