Amasya Havadis

Eski gelinlik ve perdeleri topladı, ‘şahane dönüşüme’ imza attı

AMASYA’DA YAŞAYAN ŞAZİYE ARSLAN, KENTTEKİ GELİNLİK FİRMALARINDAKİ İKİNCİ EL GELİNLİKLERLE ESKİ PERDELERİN ÇÖPE ATILMASINI ÖNLEYİP KUMAŞLARINI VE SÜSLERİNİ KULLANARAK EV TEKSTİL ÜRÜNLERİ TASARLADI. ‘ŞAHANE DÖNÜŞÜM’ ADINI VERDİĞİ ÖRNEK BİR PROJEYE İMZA ATMASININ YANI SIRA BAZI İKİNCİ EL GELİNLİKLERİ ELDEN GEÇİRİP GENÇ KIZLARA HEDİYE ETTİ.

Eski gelinlik ve perdeleri topladı, ‘şahane dönüşüme’ imza attı
181 views
30 Nisan 2021 - 11:10

Amasya’da yaşayan Şaziye Arslan, kentteki gelinlik firmalarındaki ikinci el gelinliklerle eski perdelerin çöpe atılmasını önleyip kumaşlarını ve süslerini kullanarak ev tekstil ürünleri tasarladı. ‘Şahane dönüşüm’ adını verdiği örnek bir projeye imza atmasının yanı sıra bazı ikinci el gelinlikleri elden geçirip genç kızlara hediye etti.

Bugüne kadar kullanılmış 500 gelinliği firmalardan alıp her parçasını titiz bir şekilde değerlendirdiğini belirten evli ve 3 çocuk annesi Arslan, usta öğretici olarak görev yaptığı Amasya Halk Eğitimi Merkezi’nde açılan dikiş nakış kursuna katılan kursiyerlerle birlikte kolları sıvadı. El emeği, göz nuruyla işleyip tasarladıkları ürünleri kursiyerleriyle birlikte satıp ev ekonomilerine katkıda bulundukları gibi çöpe atılmalarını önleyip yeniden kullanımlarını sağladı. 41 yaşındaki Arslan, “Gelinliğin düğmesini, fermuarını, astarını, dantelleri, özellikle de güpürlerini kullandık. Bunları çocuk abiye kıyafetleri, ev tekstil ürünleri, seccadeler ve mutfak takımlarına dönüştürdük” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde sürdürülen Sıfır Atık Projesi’ne dikkat çekmek amacıyla imza attıkları farkındalık çalışmasını sürdüreceklerine değinen Aslan, kendisine destek olan Amasya Halk Eğitimi Merkezi yetkililerine teşekkür etti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.